Tristani To Leave FCC

August 27, 2001

Washington, DC - Aug 27, 2001 - FCC Commissioner Gloria Tristani announced that she will leave the Federal Communications Commission on September 7, 2001. She announced that it was, "time to move on."

Tristani, a Democrat, was appointed by President Clinton and took office on November 3, 1997. Previously, she had been elected to the New Mexico State Corporation Commission (SCC) in 1994 and served as SCC Chairman in 1996.

Receive regular news and technology updates. Sign up for our free newsletter here.